Nerwica – czym jest, objawy nerwicy i jej leczenie

Dzisiejszy wpis podesłany przez jednego z naszych stałych klientów, pana Piotra. Zamieszczony na naszą prośbę.


Ten wpis potraktujcie raczej jako poradę „dobrego kolegi”, który przeżył, przeżywa i leczy nerwicę. Nie jest to wpis typowo medyczny, jednak otworzy Ci oczy na wiele kwestii związanych z nerwicą.

Czym jest nerwica?

AngerJa nie potrafię tego jednoznacznie sklasyfikować, bo zarówno objawów jak i powikłań związanych z nerwicą jest cała masa. To choroba o podłożu psychologicznym, która wpływa na zaburzenia fizjologiczne. Psychologia jest silnie związana z naszą fizycznością. Pokażę Wam najprostszy namacalny przykład:

– jesteśmy zdenerwowani, mamy większe ciśnienie (poprzez produkcję hormonów), mamy złe samopoczucie, pojawia się apatia, unikamy aktywności fizycznej, pogarszają się nasze relacje z bliskimi, to jeszcze bardziej napędza koło niepowodzeń, bo mamy mniej endorfiny i innych hormonów szczęścia. O kolejne zdenerwowanie już znacznie łatwiej. Często nieświadomie uciekamy w alkohol, objadanie się niezdrowymi rzeczami, dochodzi cholesterol, brak witamin… Można tak wymieniać w nieskończoność.

Wersja z Wikipedii: http://pl.wikipedia.org/wiki/Zaburzenia_nerwicowe

Objawy nerwicy

Te u siebie mógłbym podzielić na dwie grupy. Są to objawy fizyczne i psychologiczne. Nie sugerujcie się taką klasyfikacją, jednak ten prosty podział pozwoli Wam przyjrzeć się objawom u siebie.

Psychologiczne objawy nerwicy:

 • wszystko mnie denerwuje, czasem z równowagi potrafi mnie wyprowadzić choćby prosty gest rozmówcy, albo jakieś słowo, które wywołuje u mnie wręcz szał,
 • natręctwo myśli, oczywiście negatywnych myśli. Można sobie coś wmówić i stale do tego wracać. Możesz sobie wmówić, że żona Cię zdradza i choć sam sobie nie wierzysz, to stale się nad tym zastanawiasz i wyprowadza Cię to z równowagi (objawy podobne do schizofrenii),
 • nieuzasadniony lęk lub obawa. Można martwić się o wszystko, o własne zdrowie, o konkretne sprawy, takie jak praca, szkoła itd.

Fizjologiczne objawy nerwicy:

W moim przypadku było to

 • kołatanie serca,
 • płytki oddech spowodowany wysokim ciśnieniem,
 • ogólne złe samopoczucie,
 • szybkie męczenie się w pracy fizycznej i sporcie,
 • ospałość lub nadpobudliwość (dwie skrajności),
 • ciągłe łaknienie (sam nie wiem czy to bardziej psychika czy fizjologia pchała mnie do jedzenia).

Ja leczę swoją nerwicę

medytacja relaksacyjna muzyka relaksacyjna — kopiaLekarz powiedział mi prosto – na to nie ma leków, tutaj musi być terapia, odpowiednie ułożenie życia, dieta, suplementy i ciągła praca nad sobą. Można przepisać leki uspokajające, ale to tylko by mnie ogłupiło. Co zatem warto zrobić?

 • Obowiązkowo skontaktować się z lekarzem. Być może będzie potrzebna pomoc psychologa lub psychiatry. Zastosuj się do porad medycznych i zacznij wdrażać w życie nowy plan.
 • Koniecznie znajdź sobie takie zajęcia, rozwiązania, dodatkowe pasje, które zagwarantują Ci spokój i relaks (ja zajmuję się modelarstwem).
 • Słucham nagrań relaksacyjnych GErelaxis, a także skorzystałem z pakietu Hipnosencja (nagrania do autohipnozy od właściciela tej strony), które pozwoliły mi zbudować wiele nowych wzorców.

Polecam Wam wymienione przeze mnie produkty, poza tym zalecam regularny sport, odpowiednią dietę i naprawdę można z tym żyć. Ja nie czuję się chory, zwyczajnie muszę mieć świadomość aby to kontrolować. Zatem jeśli widzisz objawy nerwicowe u siebie, to koniecznie zacznij z nimi walczyć.

Nerwica – czym jest, objawy nerwicy i jej leczenie 4.00/5 (80.00%) 2 votes

POLUB NAS i odbierz rabat na produkty Intensiver

.

3 thoughts on “Nerwica – czym jest, objawy nerwicy i jej leczenie

 1. Wiem czym jest nerwica. U mnie objawy nerwicy zaczęły się od duszności. Leczę się podobnie jak napisaliście i faktycznie dobrze działa 😉

  1. U mnie były duszności i myślałam, ze to coś z sercem, ale nerwicę da się opanować. Ogólnie to jest paskudna choroba, nikt by się nie spodziewał, że przez nerwicę można na przykład zemdleć. Wiedzielibyście?

 2. Ja boję się czy nie mam nerwicy. Powiedzcie mi, czy ona objawia się w taki sposób, że na przykład przy uprawianiu sportu nagle czujemy się osłabieni i serce może szybciej pracować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *